Czego nie wolno wrzucać lub wprowadzać do kanalizacji?
Czy podczas zmywania naczyń, sprzątania czy codziennej toalety myślisz o oczyszczaniu ścieków? A może zastanawiasz się nad tym dopiero wtedy, gdy masz problemy z ich odprowadzeniem. Nawet najlepiej wykonana sieć kanalizacji sanitarnej będzie się zapychać, jeśli nie będziemy z niej właściwie korzystać. Zapchana kanalizacji to spory kłopot i nic przyjemnego, ponieważ uniemożliwia korzystanie z codziennych urządzeń sanitarnych takich jak toalety, umywalki czy prysznica.
Pamiętaj, że do kanalizacji sanitarnej nie wolno wrzucać i odprowadzać:
- resztek jedzenia,
- stałych odpadów, takich jak: szmat, ręczników papierowych, popiołu, szkła,;
- materiałów budowlanych takich jak: cement, gips, stal, drewno,
- tłuszczów i olejów, które tężejąc w rurach zmniejszają ich średnice,
- nawilżanych chusteczek, materiałów opatrunkowych, rajstop oraz innych części garderoby, które łączą się w sploty uniemożliwiając swobodny przepływ ścieków,
- odpadów płynnych niemieszających się z wodą, takich jak: lekarstw, mocnych kwasów i zasad, rozpuszczalników, farb oraz chemikaliów innych niż powszechnie używanych środków czystości, ponieważ zawarte w nich substancje chemiczne są szkodliwe dla pożytecznych mikroorganizmów oczyszczających ścieki w biologicznej części oczyszczalni.
Wszystkie tego typu odpady stałe zmniejszają średnicę przewodów, a z czasem tworzą trudne do usunięcia zatory. Rzeczy, które nie powinny znaleźć się w kanalizacji mogą doprowadzić do cofnięcia ścieków i zalania domu, mieszkania, ogrodu lub ulic. To zaś powoduje straty materialne jest uciążliwe dla mieszkańców i bardzo szkodliwe dla środowiska naturalnego.
Należy także pamiętać, że wrzucane resztki pożywienia do kanalizacji sanitarnej stanowią pokarm dla szczurów i innych gryzoni. Resztki żywności mogą zachęcić gryzonie do częstych odwiedzin takich miejsc i pojawianie się w piwnicach domów. Pojawienie się szczurów stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa sanitarnego mieszkańców. Szczury roznoszą groźne choroby. Dlatego też, dbajmy wspólnie o nasze bezpieczeństwo i nie dokarmiajmy szczurów.
Kierownik Oczyszczalni Ścieków